Ubrania, których potrzebujesz, aby ubierać się jak biegacz w zimieW końcu nadszedł czas, aby odłożyć na bok lekką odzież do biegania i znów zacząć ubierać się jak biegacz. Gdy dni stają się coraz chłodniejsze i ciemniejsze, coraz trudniej jest zrekompensować sobie brak światła dziennego szybszym lub dłuższym biegiem. Jeśli się nad tym zastanowić, zima to właściwie idealny czas, by znów stać się biegaczem - bo nie będziesz miał żadnej wymówki, by nie pójść po pracy pobiegać! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ubrać się jak biegacz zimą, abyś mógł utrzymać ten dobry nawyk w nieskończoność. W końcu nic tak nie mówi "kocham biegać", jak ubieranie się jak biegacz, gdy nikt inny tego nie robi.

Co nosić do biegania w zimie

To właściwie pierwsze pytanie, które należy sobie zadać. Łatwo jest popaść w stare nawyki i po prostu wrzucić na siebie jakieś stare spodnie dresowe i sportowy top. Istnieje jednak kilka kluczowych elementów, które powinieneś mieć w swojej szafie, jeśli chcesz wyglądać jak należy, nawet w zimie.

Oczywistym miejscem, od którego należy zacząć, są spodnie - i to muszą być spodnie. Szorty mogą być wygodniejsze, ale sprawią, że będziesz marznąć tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Spodnie dresowe są dobrym kompromisem i przynajmniej w pewnym stopniu zakryją Twoje nogi.

Kolejna sprawa to Twoja góra. Najlepszą radą jest unikanie bawełny tak bardzo jak to możliwe. Zatrzymuje ona wilgoć, co sprawi, że będzie Ci jeszcze zimniej, gdy zaczniesz biegać. Materiał syntetyczny, taki jak poliester, znacznie lepiej odprowadza wilgoć od skóry.

Jeśli wychodzisz biegać zimą, przyda Ci się również dobra warstwa podstawowa, taka jak koszulka termiczna lub dresowa. Będzie ona zatrzymywać ciepło Twojego ciała i utrzymywać Cię w cieple.

Biegacze nie zatrzymują się tylko dlatego, że jest zima

Jednym z największych problemów, z jakimi boryka się wielu początkujących biegaczy, są miesiące zimowe. Kiedy temperatura spada, wielu nowych biegaczy rezygnuje. Zamiast tego, dlaczego nie ubrać się odpowiednio do pogody i uczynić ją częścią swojego biegu? Kiedy temperatura spada, musisz wziąć na siebie dodatkową odzież.

Może to być para longjohnów, szalik lub czapka. Naturalnie będziesz biegł wolniej, gdy będziesz tak ubrany, ale będziesz w stanie kontynuować bieg. Zanim zaczniesz bieg, upewnij się, że Twoje dłonie, stopy i głowa są chronione przed zimnem. Następnie możesz dodawać warstwy w miarę upływu czasu, gdy będą one potrzebne. Pamiętaj, że podczas biegu będziesz wytwarzać ciepło ciała, więc te dodatkowe warstwy wystarczą Ci tylko na część biegu. Oznacza to, że możesz potrzebować więcej niż jednej zmiany odzieży na swój bieg.

Układanie warstw jest kluczem

Układanie warstw jest ważne podczas biegania w każdą pogodę. To klucz do utrzymania komfortu i ciepła. To, jak ułożysz warstwę odzieży, zależy od pogody, Twojego poziomu sprawności fizycznej i wagi. Najważniejsze warstwy do biegania zimą to warstwa podstawowa, izolacyjna i ochronna. Warstwa podstawowa powinna być ściśle dopasowana, aby odprowadzać wilgoć od ciała. Warstwa izolacyjna zatrzymuje i utrzymuje ciepło ciała. Warstwa ochronna zapobiega przemoczeniu pozostałych warstw.

Obuwie jest ważnym elementem ubioru na zimę. Musisz zapewnić, że Twoje stopy pozostaną suche i ciepłe. Można to zrobić nosząc parę butów, które nie przepuszczają wody, np. buty wodoodporne lub z goretexu. Możesz też nosić parę ciepłych, wodoodpornych skarpet.

Utrzymuj swoje kończyny w cieple

Najbardziej narażoną na wychłodzenie częścią ciała podczas biegania w zimie są dłonie i stopy. Rękawiczki do biegania mogą pomóc w utrzymaniu ciepłych dłoni. Są one zaprojektowane tak, aby zatrzymywać ciepło ciała i utrzymywać dłonie w cieple. Możesz również nosić opaskę na głowę, czapkę lub opaskę na uszy, aby utrzymać ciepło.

Jeśli ziemia jest mokra i śliska, możesz chronić swoje stopy przed uszkodzeniami, używając nakładek na buty. Dzięki temu stopy będą cieplejsze. Jeśli pogoda jest naprawdę zimna, możesz również włożyć do butów ogrzewacz do stóp.

Obuwie i ulepszenia butów

Istnieją pewne ulepszenia obuwia, które mogą sprawić, że Twoje doświadczenie biegowe w zimie będzie bardziej komfortowe i przyjemne. Możesz użyć wkładek, które pochłoną część wstrząsów podczas biegu. Może to pomóc zmniejszyć ilość wibracji, które odczuwają Twoje nogi podczas uderzania o ziemię. Może to pomóc złagodzić ból nóg i pozwolić Ci na dłuższe bieganie. Możesz również użyć ogrzewacza stóp, aby utrzymać stopy miłe i ciepłe, nawet gdy temperatura spada. Są one łatwe w użyciu i można je włożyć do butów przed wyjściem na bieg. Możesz również użyć elektrycznego podgrzewacza bucików, aby dać swoim stopom jeszcze bardziej luksusowy smakołyk.

Ubrania nie czynią biegacza. Ale odpowiednie ubrania mogą pomóc Ci stać się biegaczem, którym chcesz być. Mogą sprawić, że będziesz czuł się lepiej, biegał szybciej i dłużej. Ale ubieranie się na zimową pogodę może być zdradliwe. Musisz wybrać ubrania, które utrzymują ciepło, ale nie za ciepło. Potrzebujesz również odzieży, która zatrzymuje ciepło ciała, ale jednocześnie pozwala na odparowanie potu. Musisz również pomyśleć o obuwiu i o tym, jak będzie Cię ono ogrzewać.

Nie pozwól jednak, aby to Cię odstraszyło. Z odpowiednią odzieżą, będziesz w stanie pójść pobiegać nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest mróz. Będziesz w stanie utrzymać ten dobry nawyk przez całą zimę. A wtedy będziesz mógł powiedzieć, że kochasz biegać bez względu na pogodę.