Pomysły na strój dla zimowych biegaczyChociaż zima to sezon, w którym większość ludzi jest mniej skłonna do ćwiczeń na świeżym powietrzu, jest to również wspaniały czas, aby biegać i uderzać w szlaki w swojej okolicy. Jeśli planujesz spędzić trochę czasu biegając na zewnątrz podczas tej chłodnej pory roku, ważne jest, abyś ubrał się tak, aby osiągnąć sukces. Niezależnie od tego, czy biegasz w celach kardio, czy uderzasz na szlaki w ramach treningu biegowego, istnieje kilka kluczowych elementów idealnego zimowego stroju dla biegacza: lekkie tkaniny, warstwy, ciepło, widoczność i właściwości odprowadzania wilgoci. Odpowiedni strój zapewni Ci ciepło i suchość, zapobiegając jednocześnie przegrzaniu i sprawiając, że nadmiar potu nie będzie zamarzał na Twojej skórze. Pamiętając o tych zasadach podczas kompletowania własnego zimowego stroju do biegania, możesz pewnie wyruszyć na szlaki w tym sezonie!

Odpowiednia warstwa jest kluczem

Utrzymanie ciepła podczas biegu w niskich temperaturach wymaga dwóch elementów: zatrzymania ciepła i zapobiegania zamarzaniu potu na skórze. Jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła, kluczowa jest warstwa. Cienkie warstwy tkanin syntetycznych (w przeciwieństwie do cięższych dzianin) pozwalają na budowanie ciepła podczas biegu i zdejmowanie warstw w razie potrzeby. Jeśli chodzi o zapobieganie zamarzaniu potu, tkaniny syntetyczne są również najlepszym rozwiązaniem. Gęsi puch, wełna i inne naturalne materiały mogą zamarzać i tworzyć lód, gdy wejdą w kontakt z wilgocią na Twojej skórze.

Pamiętaj, że za każdym razem, gdy przestaniesz biegać i będziesz musiał zdjąć i założyć warstwy, temperatura Twojego ciała spadnie. Jeśli planujesz biegać dłużej niż godzinę zimą, zabierz ze sobą ubrania na zmianę, abyś mógł przebrać się z przesiąkniętych potem warstw bez konieczności wracania do domu.

Widoczność jest równie ważna

Oprócz nakładania warstw dla ciepła i pozostawania suchym, ważne jest również, aby pozostać bezpiecznym i widocznym w miesiącach zimowych. Strój do biegania w jaskrawych kolorach przyciągnie uwagę kierowców i pomoże zapobiec wypadkom. Jeśli chodzi o obuwie, para odblaskowych butów do biegania sprawi, że będziesz jeszcze bardziej widoczny na drodze. Jeśli planujesz biegać po szlakach, pamiętaj o spakowaniu pary mocnych, ostrych kolców do biegania. Pomogą Ci one z łatwością poruszać się po śliskim, oblodzonym terenie.

Jeśli planujesz biegać w ciemności, pamiętaj o zabraniu ze sobą czołówki lub latarki. Pozwoli Ci to dostrzec szlak i uchroni przed kontuzją.

Kup odpowiednie buty

Na pozór mogłoby się wydawać, że zimowe bieganie wymaga innego obuwia niż w miesiącach letnich, kiedy temperatury są wyższe, a warunki na szlaku bardziej suche. Ale wiele z popularnych butów do biegania na rynku jest zaprojektowanych tak, aby wytrzymać przez wiele sezonów. Niektóre są nawet wodoodporne! Buty do biegania wykonane z lekkich i oddychających tkanin, takich jak siatka, to najlepsza opcja dla biegaczy, którzy planują spędzać czas na deszczowych szlakach w zimie. Pomogą Ci uniknąć przemoczenia i sprawią, że Twoje stopy będą cieplejsze niż gdybyś biegał w butach z zamkniętymi palcami. Inne cechy, na które należy zwrócić uwagę, to grube podeszwy, które zapewniają trakcję na śliskich powierzchniach, amortyzowane wkładki dla dodatkowego komfortu i wysokie wsparcie kostki, aby zapobiec nadmiernej pronacji.

Jeśli planujesz biegać w okolicy, w której jest dużo śniegu, upewnij się, że kupisz parę butów z głębokim bieżnikiem. Pomogą Ci one z łatwością poruszać się po śliskim terenie.

Nie zapominaj o dłoniach i stopach

Dłonie i stopy są często pomijane, jeśli chodzi o zimowy sprzęt do biegania. Choć nie są tak bezpośrednio narażone na działanie żywiołów jak reszta ciała, ważne jest, by nie zapominać o nich podczas kompletowania stroju. Aby utrzymać dłonie w cieple i suchości, najlepiej połączyć rękawiczki z wodoodporną warstwą zewnętrzną. Polar lub materiał syntetyczny zatrzyma ciepło Twojego ciała i zapewni ciepło bez nadmiernego przemakania na mokro. Jeśli planujesz nosić rękawiczki bez wodoodpornej warstwy zewnętrznej, pamiętaj o zabraniu dodatkowej pary skarpetek, które założysz, gdy ręce zmokną od potu lub deszczu. Dzięki nim Twoje dłonie pozostaną wystarczająco ciepłe, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo i komfort podczas biegu.

Te same zasady dotyczą utrzymania ciepła stóp. Wkładki, grube skarpety, wodoodporne obuwie oraz suche i ciepłe buty pomogą Ci zachować bezpieczeństwo i komfort podczas zimowych biegów.

Wreszcie, jeśli chodzi o bieganie zimą, ważne jest, aby pamiętać, że warunki są prawdopodobnie mniej przewidywalne niż w pozostałej części roku. Przed wyjściem na zewnątrz sprawdź prognozę pogody i weź pod uwagę wszelkie wahania temperatury i opadów. Jeśli biegasz w grupie, pamiętaj o rotacji i prowadzeniu na zmianę, aby nikt się nie zgubił lub nie został złapany w niespodziewanej ulewie!