Porady dotyczące mody dla biegaczy: Kompleksowy przewodnik po akcesoriach do bieganiaJeśli chodzi o bieganie, istnieje wiele niewypowiedzianych zasad dotyczących tego, co powinieneś lub nie powinieneś nosić. Często usłyszysz, jak ludzie mówią takie rzeczy jak: "Buty do biegania i to wszystko!". Albo: "Nie możesz biegać w tych ubraniach. Trzeba mieć specjalne spodnie. "Trzeba przyznać, że bieganie ma reputację sportu dość niewybrednego, a wielu biegaczy stroni od wszystkiego, co można by określić mianem "frou-frou" lub over-the-top.Ale to nie znaczy, że musisz poświęcić swój osobisty styl podczas pokonywania chodnika. W rzeczywistości dodanie odrobiny osobistego stylu do swojego stroju treningowego jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ tak wiele osób rejestruje swoje kilometry zarówno w siłowni, jak i poza nią. Oto kilka modowych wskazówek dla biegaczy, dzięki którym możesz wyglądać dobrze nawet wtedy, gdy czujesz się źle!

Czego szukać w butach do biegania

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów butów do biegania, z których każdy został zaprojektowany w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb. Jednak są trzy rzeczy, o których powinieneś pamiętać podczas zakupów butów do biegania:

 • Długość stopy: Kula stopy powinna spoczywać w samym środku buta. Powinieneś być w stanie poruszać palcami i powinna być szerokość kciuka między końcem palców a końcem buta.
 • Szerokość stopy: Eksperci twierdzą, że najlepszy but do biegania to taki, który nie jest ani zbyt wąski, ani zbyt szeroki.
 • Rodzaj nawierzchni, po której planujesz biegać: Musisz wybrać odpowiedni but do nawierzchni do biegania: szosy, szlaku czy hali.

Znalezienie odpowiednich spodenek do biegania

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze spodenek do biegania, jest komfort. Chcesz szorty, które pozwolą na optymalny zakres ruchu i nie będą powodować otarć lub dyskomfortu. Niektóre szorty są lepsze do biegów długodystansowych niż inne:

 • Krótkie spodenki: Spodenki, które mają 2 cale lub są krótsze, są przeznaczone do krótszych dystansów, takich jak sprinty lub CrossFit.
 • Szorty o średniej długości: Szorty do biegania o średniej długości mają długość od 2 do 5 cali. Jeśli nie jesteś pewien, jaką długość preferujesz, może to być najlepsza opcja.
 • Dłuższe szorty: Dłuższe szorty mają zazwyczaj 5 lub więcej cali. Są one świetne do biegów długodystansowych, ale mogą nie być najlepszą opcją, jeśli uprawiasz wiele innych sportów.

Znaczenie dobrego stanika sportowego

Ważny jak odpowiednia para butów do biegania i para szortów, które nie uwierają, właściwy wybór biustonosza sportowego może zrobić dużą różnicę podczas biegania. Na rynku jest wiele różnych rodzajów staników sportowych, więc wybór tego właściwego może być trudny. Oto kilka rzeczy, których należy szukać w biustonoszu sportowym:

 • Wsparcie: Pierwszą rzeczą, której należy szukać w biustonoszu sportowym, jest wsparcie. Idealnie byłoby, gdyby zapewniał on równomierne wsparcie dla obu piersi, aby zapobiec ich przemieszczaniu się lub powstawaniu siniaków.
 • Komfort: Dobry biustonosz sportowy powinien być wystarczająco wygodny, aby nosić go przez cały dzień. Jeśli jest zbyt ograniczający lub sprawia, że czujesz się "skrępowana", to nie jest to właściwy wybór.
 • Właściwy rozmiar: Ważne jest, aby dopasować rozmiar swojego zwykłego stanika do rozmiaru stanika sportowego. Dzięki temu Twoje piersi będą w optymalnej pozycji i otrzymają wsparcie, którego potrzebują podczas ćwiczeń.

Słowo o topach do biegania

W przypadku topów obowiązują te same zasady co w przypadku szortów - komfort, wsparcie i oddychalność powinny być Twoimi priorytetami przy wyborze topu do biegania. Jeśli dopiero zaczynasz i jeśli pogoda jest ciepła, możesz rozważyć luźny top. Jeśli jednak jesteś doświadczonym biegaczem, możesz chcieć zainwestować w techniczną koszulkę z wbudowaną możliwością odprowadzania potu. Ważne jest, aby pamiętać, że dopasowanie topu do biegania różni się od dopasowania zwykłego topu. Bluzki do biegania są zaprojektowane tak, aby były luźniejsze, co pozwala na maksymalne oddychanie i zakres ruchu.

Oto kilka stylów, które świetnie nadają się do biegania:

 • T-shirt: Klasyk w świecie biegowym, podstawowa koszulka oferuje umiarkowaną rozciągliwość i jest dobrym wyborem dla większości temperatur.
 • Tank top: Tank topy są podobne do t-shirtów, ale zazwyczaj zapewniają bardziej wbudowane wsparcie. Sprawdzają się w gorącej pogodzie, ponieważ są wykonane z lekkich tkanin, takich jak bawełna i lycra.
 • Racerback: Topy Racerback są podobne do tank topów, ale ich luźny krój jest wycięty niżej z tyłu. Są one dobrym wyborem w chłodniejszych temperaturach, ponieważ zatrzymują ciepło i nie wytwarzają zbyt wiele wilgoci. Sprawdzają się również w przypadku kobiet z większym biustem, ponieważ zapewniają dodatkowe wsparcie.

Spodnie do biegania: legginsy, rajstopy i inne

Idealny dół do biegania jest luźno dopasowany, oddychający i ma w sobie odrobinę rozciągliwości. Niektórzy ludzie wolą czuć się jak w szortach podczas biegania, a inni wolą nosić legginsy. Główna różnica między nimi polega na tym, że legginsy są zazwyczaj dłuższe niż szorty i mogą być wykonane z różnych materiałów. Niektóre z najlepszych tkanin na dno do biegania to:

 • Lycra: Lycra jest jedną z najbardziej popularnych tkanin stosowanych w odzieży sportowej. Jest to syntetyczne włókno, które jest zarówno elastyczne, jak i oddychające. Jest to dobry wybór dla biegaczy, ponieważ zapewnia rozciągliwość, która pozwala na optymalny zakres ruchu.
 • Bawełna: Bawełna to naturalne włókno, które jest wygodne i oddychające. To dobry wybór na ciepłą pogodę, ponieważ świetnie odprowadza wilgoć od ciała i utrzymuje chłód.
 • Nylon: Nylon to syntetyczne włókno, które jest zarówno mocne, jak i oddychające. Jest to dobry wybór dla biegaczy, ponieważ zapewnia dużą rozciągliwość i może być stosowany w odzieży od szortów po legginsy.

Nie zapomnij o akcesoriach!

Kiedy jesteś poza domem, możesz dodać odrobinę stylu do swojego stroju, zakładając stanik sportowy w jaskrawym kolorze lub zabawną opaskę na głowę. Jednak ważne jest również, aby pamiętać, aby chronić siebie i innych ludzi na drodze za pomocą odpowiedniego sprzętu bezpieczeństwa. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, kompletując swój strój do biegania:

 • Okulary przeciwsłoneczne: Dobra para okularów przeciwsłonecznych chroni Twoje oczy przed promieniami ultrafioletowymi, a także może pomóc Ci wyglądać stylowo i w komplecie podczas biegu.
 • Słuchawki: Jeśli lubisz biegać z muzyką, ważne jest, aby wybrać słuchawki, które są zaprojektowane tak, aby pozostały na miejscu podczas ruchu.
 • Zegarek do biegania: Zegarek do biegania może śledzić dystans, prędkość, a nawet tętno podczas ćwiczeń.