Wybór najlepszych butów do biegania dla CiebieKiedy wybierasz nową parę butów, pierwszym pytaniem, które przychodzi do głowy, może być: "Ile mil mogę z nich wyciągnąć?". Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta. Twój zakup powinien również obracać się wokół tego, ile wsparcia chcesz i jak lekki but preferujesz. Buty biegacza są jednym z najważniejszych elementów ich sprzętu do biegania. Inwestowanie w odpowiednią parę zapewni wsparcie, stabilność i wygodę, dzięki czemu możesz przesunąć swoje granice. Bieganie to czynność, która bardzo obciąża kolana, kostki i stopy. Najlepsze buty do biegania dla Ciebie mogą pomóc zapewnić, że Twoja wydajność pozostaje na najwyższym poziomie i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Czego szukać w butach do biegania

Odpowiednia para butów do biegania jest kluczowa dla Twojej wydajności i zdrowia. Podczas zakupów kolejnej pary, pamiętaj o tych wskazówkach:

  • Stabilność - Najlepszym sposobem, aby wiedzieć, czy potrzebujesz butów stabilizacyjnych, czy nie, jest przejście się po sklepie i zrobienie kilku kroków. Jeśli czujesz, że się chwiejesz lub Twój chód znacznie różni się od normalnego wzorca chodzenia, wtedy potrzebujesz stabilizacji.
  • Typ łuku - Określ swój typ stopy (niski, średni lub wysoki łuk) zanim pójdziesz na zakupy. Znajomość typu stopy pomoże Ci znaleźć but, który najlepiej wspiera typ stopy, który masz.
  • Amortyzacja - Ilość amortyzacji, jaką oferuje but, różni się w zależności od modelu. Jeśli jesteś cięższym biegaczem, możesz chcieć buta, który oferuje więcej amortyzacji, podczas gdy lżejsi biegacze mogą być w porządku z mniej amortyzowanym butem.

Typy butów: Neutralne i stabilne

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze buta do biegania jest to, jak typ stopy i styl biegania wpływają na Twoją biomechanikę.

Jeśli Twój typ stopy jest neutralny, masz normalny łuk. Twój typ stopy jest normalnie pronowany, gdy biegasz, a but neutralny jest dla Ciebie zalecany. Ten typ stopy ma normalny łuk, normalny lub nieco wysoki instep i normalną lub nieco niską objętość stopy. Biegacze neutralni potrzebują buta, który zapewnia odpowiednią kontrolę pronacji.

Jeśli Twój typ stopy jest neutralny, masz normalny łuk. Jednak Twój typ stopy jest normalnie pronowany podczas biegu, dlatego zaleca się dla Ciebie but neutralny.

Jeśli Twój typ stopy jest normalny lub lekko wysoki instep, a Ty masz neutralny typ stopy, but neutralny jest dla Ciebie zalecany.

Cechy buta, na które należy zwrócić uwagę

  • Waga - Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia jest waga buta. Im cięższy but, tym więcej wsparcia będzie miał. Chcesz znaleźć równowagę między butem, który zapewnia odpowiednią ilość wsparcia, a butem, który jest lekki i wygodny.
  • Wsparcie - But powinien mieć wystarczające wsparcie dla Twojej stopy. Ogólnie rzecz biorąc, lekkie buty zapewniają mniejsze wsparcie tylnej części stopy (pięty) niż cięższe buty. Ale nie daj się zwieść temu, że ciężki but jest najlepszym wyborem dla Twojego typu stopy.
  • Trwałość - Szukaj buta, który jest wystarczająco trwały, aby wytrzymać rygory treningu. Nie chcesz przecież wymieniać butów co kilka miesięcy. Podczas gdy ważne jest, aby znaleźć lekki but, nie poświęcaj trwałości dla lżejszego buta.
  • Dopasowanie - Upewnij się, że but jest dobrze dopasowany. Rozmiar stopy nie musi dyktować najlepszego rozmiaru buta dla Ciebie. Upewnij się, że but pasuje do Twojego typu stopy. Najlepszym sposobem na to jest przymierzenie różnych marek i modeli w lokalnym sklepie biegowym.

Merrell Men's Jungle Moc Sport Running Shoe

Merrell Jungle Moc Sport to but do biegania przeznaczony dla neutralnych biegaczy z niskim lub średnim łukiem. But oferuje lekką, elastyczną jazdę, która jest przeznaczona zarówno do biegania po drogach, jak i w terenie. Moc Sport jest zaprojektowany z podeszwą zewnętrzną Contagrip z mieszanką gumy węglowej, trwałym i odpornym na poślizg materiałem, który ma obsługiwać potrzeby trakcyjne biegaczy szlaków. But ma lekką syntetyczną cholewkę z konstrukcją z siatki, aby promować oddychalność. But zawiera również poduszkę powietrzną Merrell na pięcie, aby promować wygodną i stabilną jazdę.

Jungle Moc Sport jest dostępny w rozmiarach dla mężczyzn i kobiet. Ma wagę męską 10,2 uncji i wagę damską 8,9 uncji. Jest dostępny w następujących opcjach kolorystycznych: Black/Black/Yellow, Black/Black/Blue i Black/Sage/Brown.

New Balance Women's WX811 Training Shoe

New Balance WX811 to neutralny but biegowy przeznaczony dla neutralnego lub under-pronatora, który szuka lekkiego, codziennego buta treningowego. WX811 posiada oddychającą cholewkę z siatki oraz pluszową i responsywną podeszwę środkową z amortyzacją ABZORB. WX811 ma również system dopasowania FantomFit, który otacza stopę i jest zaprojektowany tak, aby zapewnić indywidualne dopasowanie. WX811 to wytrzymały, a zarazem lekki but, który ma przetrwać wiele cykli treningowych.

Model New Balance WX811 dostępny jest wyłącznie w rozmiarach damskich. Jego waga dla kobiet wynosi 9,1 oz, a dla mężczyzn 9,6 oz. Jest dostępny w następujących opcjach kolorystycznych: Azalea/Silver, Black/Vapor Blue i Blue/Black/Vapor Blue.

Asics Women's Gel-Excite™ Running Shru g

Asics Gel-Excite to neutralne buty do biegania, które są przeznaczone do codziennego treningu. But posiada hydrofilową cholewkę, która odprowadza wilgoć ze stopy i utrzymuje ją w suchości. Gel-Excite jest zbudowany dla komfortu i posiada system GEL® Cushioning na całej długości, który zapewnia wygodną jazdę. Podeszwa środkowa ma przesunięcie pięty do palców zaprojektowane w celu poprawy naturalnej pronacji stopy, a także ma wkładkę ComforDry, aby utrzymać stopę suchą i wygodną. Podeszwa zewnętrzna wykonana jest z trwałej gumy, aby zapewnić stopom trakcję, której potrzebują na wszystkich powierzchniach.

Asics Gel-Excite jest dostępny tylko w rozmiarach dla kobiet. Ma damską wagę 8,6 oz i męską wagę 9,3 oz. Jest dostępny w następujących opcjach kolorystycznych: Black/Black/Volt, Black/Silver/Volt i Black/Wine/Volt.